” Futbol asla sadece futbol değildir, o öyle bir işlevi olabilecek güçtür ki , ancak o gücü anlayabilecek duyarlı, olgun yandaşlar ve sporcularla doğru ve etkin olabilecek, bu özelliklerini toplumsal fayda unsuru olarak da kullanabilecektir.Futbol da ” Savaşa Hayır” demelidir, diyebilmelidir ve dediğinin arkasında durmalıdır.Mücadelesini sahada bırakırken , ebedi dostluğunu barışın uğrunda saha dışına taşıyabilmelidir.Hemde onu bu yolda baltalamaya çalışan birçok düşmana rağmen.Futbol bir güzelliktir.Güzellikleri çirkin kılmak için gösterilen çabaların bir parçası olmayan futbol sever sayısının ve etkinliğinin artması dileğiyle bu yazımı statlardan ” Savaşa Hayır” diye haykırmış tüm sporseverlere ithaf ediyorum."

Simon Kuper

11 Nisan 2011 Pazartesi

Selçuk Mu Eksik Cristian Mı Fazla ?

Fenerbahçe son 12 maçta 11 galibiyet elde etti. Bir çoğunda eleştirildi. Ama hep kazanan taraf oldu. Özellikle son maçlarda net bir şekilde göze çarpıyor ki Selçuk bu takımda en az Emre kadar önemli bir yere sahip. Evet doğru yazdım, Selçuk Şahin.

Ama önemli bir yere sahip olmasında kendi yeteneğinin payı olduğunu söyleyemeyiz. Aksine Cristian'ın yeteneksizliğini açıkça dile getirebiliriz. En son Eskişehir maçında net bir şekilde ortaya çıktı ki Cristian yalnızca yan pas yapan bir orta saha oyuncusu. Okul bahçesinde yapılan maçlarda "Terlerim." düşüncesiyle koşmayan çocuklar gibi, rakip oyuncu orta sahayı geçerken peşinden koşmaktan, nadir de olsa karşısında durduğu oyuncunun attığı pası engellemek adına herhangi bir müdahale yapmaktan aciz bir görüntü içerisinde. Her ne kadar "pres yapan oyuncu" sıfatı taksak da Emre de maç içinde sürekliliği olmayan bir oyuncu olduğu için haliyle Fenerbahçe orta sahası çöküyor. Hatta ve hatta Mehmet Topuz'un son maçlarda hücumdaki düşüşünü de, bu eksiği kapatmak uğruna sıkça göbeğe yardıma gelmesinin bile etkisi olduğunu düşünüyorum.

Aykut Kocaman'ın Cristian'a güvenmediğini Eskişehir maçında kolayca gördük. 2-1 olan skorun da etkisi olduğunu göz ardı etmemek gerekse de, zayıf orta sahayı güçlendirmek adına Mehmet'in ortaya, Niang'ın sağ kanada, Alex'in de ileri uca geçmesini dile getirmeden edemeyeceğim. "Büyük takıma yakışmaz böyle şeyler" diyenler ağır bassa da bence doğru olan ya da daha doğru bir deyişle imkanlar dahilinde yapılabilecek en iyi şey bu.

İmkanlardan bahsettim, eldeki kadronun orta saha adına yeterli olmadığına dem vurdum. Peki şu anda başka seçenek yok mu? Var pek tabi ki ama hiç bir seçenek o çok eleştirilen(ki benim de bu takımda en çok eleştirdiklerimin başında gelir) Selçuk kadar pozitif katkı yapamaz. Bu Selçuk iyi olduğu için değil, kalanlar kötü olduğu için böyle. Gelelim kafamdaki diğer seçeneklere, aslında diğer seçeneğe. Okan Alkan'a bir şans daha verilmeli. Sağ kanat Okan-Gökhan ikilisi, Mehmet Topuz ortada Emre'nin yanında. Okan daha önce verilen şansı gayet iyi kullandı, kim bilir belki formanın yeni sahibi olur..

Bir başka genci daha var Fenerbahçe'nin, Gökay. Henüz yeterli fizik güce sahip olmadığı düşüncesindeyim. Emre'den öğrenecek bu konuda çok şeyi var. Dezavantaj olan vücudunu avantaja çevirebilirse, 2-3 sene içinde geleceğin Emresi olur.

Ve son olarak da, Caner. Haftalardır Özer'den patlama beklenirken, patlama Caner'den geldi. Aykut Kocaman Santos,Selçuk,Mehmet ve Alex'ten sonra Caner'i de kazandı gibi...

0 yorum:

Yorum Gönder